Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie (wyrok z dnia 18.12.2023r., sygn. III FSK 535/23) dotyczące podatku od nieruchomości. Sprawa dotyczyła decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie podatku od nieruchomości za 2019 rok, gdzie spór koncentrował się na ocenie, czy budynek byłej kotłowni węglowej należy do kategorii nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Sąd pierwszej instancji oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznały, że budynek kotłowni wchodzi w skład przedsiębiorstwa i jest związany z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Spółka, nie zgadzając się z tą decyzją, wniosła skargę kasacyjną do NSA. NSA podkreślił, że dla uznania nieruchomości za związaną z działalnością gospodarczą nie jest konieczne jej faktyczne wykorzystanie w tej działalności. Wystarczające jest samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę, którego przedmiot działalności obejmuje wyłącznie prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku przedmiotowej kotłowni, mimo złego stanu technicznego i braku faktycznego wykorzystania, NSA uznał, że może być ona traktowana jako związana z działalnością gospodarczą, ponieważ była wpisana do…

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał interesujący wyrok, który dotyczy podatku od nieruchomości naliczanego na grunty po zlikwidowanych liniach kolejowych. W wyroku z dnia 18 grudnia 2023 r., sygn. akt III FSK 487/23, NSA podjął ważne kwestie dotyczące opodatkowania nieruchomości należących do przedsiębiorstw. Spółka P. S.A. wniosła skargę kasacyjną przeciwko decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie podatku od nieruchomości za okres od stycznia do sierpnia 2021 r. Wcześniej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę spółki, utrzymując decyzję organu odwoławczego. W swojej decyzji, NSA skupił się na analizie, czy grunty po zlikwidowanych liniach kolejowych, które są własnością spółki, powinny być traktowane jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych. Sąd podkreślił, że sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę nie jest wystarczający do uznania związku tej nieruchomości z prowadzoną działalnością gospodarczą. Konieczne jest faktyczne lub potencjalne wykorzystanie nieruchomości w działalności gospodarczej. W konsekwencji, NSA stwierdził,…

W ostatnich latach, opodatkowanie infrastruktury ośrodków narciarskich stało się tematem intensywnej debaty i różnorodnych interpretacji prawnych. Zmiany w prawie budowlanym oraz orzecznictwo sądów administracyjnych wprowadziły nowe perspektywy dotyczące tego, jak powinny być traktowane podatkowo urządzenia narciarskie. To zagadnienie ma istotne znaczenie dla gmin, które są odpowiedzialne za ustalanie podatku od nieruchomości oraz dla zarządców ośrodków narciarskich. Zgodnie z Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu (wyrok z dnia 14.12.2023r. sygn. I SA/Wr 250/23), infrastruktura ośrodków narciarskich, w tym kolejki linowe i wyciągi, powinna być klasyfikowana jako budowle i w konsekwencji opodatkowana podatkiem od nieruchomości. Sąd wskazał, że zmiana ustawy Prawo Budowlane z 2015 roku nie zmieniła zasadniczo zakresu opodatkowania budowli, obejmując także instalacje i urządzenia niezbędne do użytkowania wyciągu zgodnie z jego przeznaczeniem.   Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku z 20.03.2023 r. (sygn. III FSK 617/22), wskazał na konieczność uwzględnienia zmiany definicji obiektu budowlanego, co może wykluczać z opodatkowania urządzenia techniczne i…

Wnioskodawca zgłosił wątpliwości dotyczące opodatkowania mostu pontonowego, który używany jest w jego działalności gospodarczej. Sprawa dotyczyła klasyfikacji mostu pontonowego jako budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, a co za tym idzie, opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Most pontonowy, będący obiektem ruchomym, umożliwiającym żeglugę po Wiśle, składał się z ruchomych segmentów. W celu przepuszczenia jednostek pływających, przęsła mostu otwierają się, a liczba rozsuwanych przęseł zależy od wielkości jednostek poruszających się po rzece. Środkowe dwa pontony wyposażone są w układ napędowy, umożliwiający otwieranie przęseł. Organ interpretacyjny uznał, że most pontonowy, będąc wprost wymienionym w przepisach podatkowych, wykazuje cechy i funkcje mostu zdefiniowane w ustawie. Z tego powodu uznano, że most pontonowy w całości, wraz z przyczółkami, stanowi budowlę związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz ustawy o podatku od nieruchomości, most pontonowy nie powinien być jednak uznawany za obiekt budowlany, a jedynie jego…

STAN FAKTYCZNY:   Do Burmistrza Gminy jako organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie indywidulanej interpretacji prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.   Wnioskodawca był Uczelnią działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca (jako Wydzierżawiający) zawarł umowę dzierżawy ze spółką prawa handlowego (jako Dzierżawcą), gdzie przedmiotem tej umowy była nieruchomość, na której znajdowały się stawy. Na chwilę składania wniosku Przedmiot Dzierżawy nie został wydany Dzierżawcy przez Wydzierżawiającego i znajdował się nadal w posiadaniu Wydzierżawiającego. Na przedmiocie dzierżawy nie była prowadzona jakakolwiek działalność gospodarcza. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów powierzchnia wchodząca w skład Przedmiotu Dzierżawy posiadała oznaczenie „Ws”, tj. grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi. Dzierżawca zamierzał prowadzić na Przedmiocie Dzierżawy działalność gospodarczą, jednak tylko sezonowo – w okresie 01 maja – 30 października danego roku obowiązywania umowy dzierżawy.   W związku z powyższym wnioskodawca zadał…

Garaże w budynkach mieszkalnych powinny być opodatkowane według jednakowej stawki podatku od nieruchomości, czyli stawki mieszkalnej. Nie ma przy tym znaczenia czy garaż jest wyodrębniony, czyli ma własną księgę wieczystą, czy przynależy do mieszkania (bez wyodrębnienia księgi). Takie są główne tezy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2023r. (sygn. akt SK 23/19).   Wyrok Trybunału zapadł w następujący stanie faktycznym: Na podstawie „Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży, umowy sprzedaży, umowy o podział do korzystania oraz pełnomocnictwa” Skarżący nabyli lokal mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udział w lokalu użytkowym – garażu wielostanowiskowym wraz ze stosownym udziałem w nieruchomości wspólnej, z prawem wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Garaż wielostanowiskowy wyodrębniony został jako samodzielny lokal niemieszkalny, dla którego założono oddzielną księgę wieczystą. Organ podatkowy ustalił Skarżącym podatek od nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków, stosując stawki określone uchwałą organu samorządowego. Udział w garażu wielostanowiskowym…