Zmiany w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r. – AKTUALIZACJA

W dniu 17 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt kluczowych zmian w podatku od nieruchomości.


Zarówno z samej treści nowych przepisów jak i z uzasadnienia projektu wynika, że nowe przepisy powinny być bardzo korzystne dla gmin. Jeżeli ustawa weszłaby w życie w takim kształcie, wpływy budżetowe od 1 stycznia 2025 r. mogą się znacznie zwiększyć.


W szczególności od nowego roku opodatkowane mają być niektóre urządzenia techniczne, w tym transformatory. Znacznie wyższy podatek powinny zapłacić w szczególności firmy energetyczne (np. operatorzy infrastruktury, firmy przesyłowe), ale nie tylko. Wydaje się, że możliwości opodatkowania obiektów noszących cechy urządzeń, przede wszystkim w większych zakładach przemysłowych, będą znacznie większe niż do tej pory.

Opodatkowane będą budowle znajdujące się w budynkach.


W uzasadnieniu jest wprost mowa o możliwości opodatkowania obiektów wyprodukowanych w specjalistycznych zakładach i zamontowanych na miejscu, a niekoniecznie wybudowanych od podstaw. Nie powinno być już zatem wątpliwości, że przede wszystkim wszelkiego rodzaju zbiorniki czy chociażby wymienione wyżej urządzenia techniczne zostaną opodatkowane.


Kwalifikacja obiektu jako budowla będzie miała pierwszeństwo przed kwalifikacją jako budynek (odwrotnie niż teraz). Pojawi się również zamknięty katalog budowli – w załączniku do ustawy. Jeżeli zatem dany obiekt zostanie wymieniony w załączniku, będzie budowlą, nawet jeżeli będzie posiadał cechy konstrukcyjne budynku


Z drugiej strony jeden obiekt (np. stadion, stacja paliw, stacja elektroenergetyczna) będzie mógł być w części budynkiem, a w części budowlą.


Ustawa ma przywrócić stosowanie pojęcia całości techniczno-użytkowej, które tym razem będzie zdefiniowane. Sama nazwa może być jednak myląca – definicja koncentruje się na powiązaniach o charakterze użytkowym. Choć jest o tym mowa w uzasadnieniu, w samym przepisie brakuje wyraźnego odwołania do powiązań technicznych. Pojęcie to powinno być zatem rozumiane bardzo szeroko.


Bardzo szeroka pod względem zakresowym będzie również definicja trwałego związania obiektu z gruntem, zgodna z rozumieniem budowlanym tego pojęcia. Jeżeli zatem w obiekcie zostaną zastosowane rozwiązania powodujące, że będzie on odporny na przesunięcie przez wiatr, będzie on rozumiany jako trwale związany z gruntem.

Co ciekawe, w uzasadnieniu projektu jest mowa o dalszym „pomocniczym” stosowaniu przepisów prawa budowlanego oraz korzystaniu z dorobku dotychczasowego orzecznictwa. Ministerstwo Finansów wprost wskazało na konieczność powoływania biegłych w toku postępowań podatkowych.


Projekt powinien jeszcze ulec zmianom. Wydaje się, że wiele ważnych tez uzasadnienia zostało bardzo słabo zaimplementowanych w samej treści przepisów. Projekt zawiera też naszym zdaniem ewidentne błędy. Pozostaje mieć nadzieję, że zostaną one usunięte do czasu wejścia w życie nowych przepisów. W przeciwnym razie, prawdopodobne jest, że po 1 stycznia 2025 r. powstaną nowe obszary sporów.

 

Treść projektu dostępna jest tutaj: 

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386262/katalog/13064866#13064866